Víno môže byť dobrý tajný spojenec, ktorý umocní atmosféru prvého rande a dodá mu eleganciu. Samozrejme, ak ho vyberiete správne. Dáva vám totiž možnosť ukázať svoj štýl, vkus a zabodovať. Nedávno som objavil na internete diskusné fórum na tému Aké víno na prvé rande? S mnohými odpoveďami som nevedel súhlasiť a tak som si povedal: je to výzva na ďalší blog.
Ak plánujete večeru, venujte vínu pozornosť s ohľadom na podávané jedlo. No v prípade, keď hrá víno hlavnú úlohu, pretože večeru už máte za sebou, tu je pár alternatív. Ak poznáte preferenciu dotyčnej alebo dotyčného, máte to o dosť jednoduchšie. Ale ak ste spolu len krátko, je možné, že ste ešte rozhovor na túto tému neviedli. A to zas výber komplikuje.
Bublinky, bublinky, bublinky
Šumivé vína sú na prvom rande dobrá voľba. Pôsobia luxusne, zároveň sú ľahké. Skvele sa hodia aj ako aperitív, ale aj k dezertom či ovociu. Ak siahate na rande po šumivom víne, za mňa máte len tri voľby:
Prosecco: Ľahké šumivé víno z Talianska je asi prvá voľba na rande. Toto víno s ovocnou chuťou sa hodí nielen ako prípitok, ale ja by som k nemu určite pripravil na umocnenie atmosféry tapas alebo letný šalát so žltým melónom a prosciuttom. Klasikou, ktorou nič nepokazíte, sú čerstvé jahody, ktoré sa k šumivým vínam stopercentne hodia. A je to aj celkom sexi, kŕmiť sa nimi navzájom. Prosecco je zároveň asi cenovo najpriaznivejšia alternatíva, ak máte hlboko do vrecka.
Cava: Šumivé víno zo Španielska býva suchšie ako Prosecco. Má tiež menej ovocných tónov, ale zas trvanlivejšie drobné bublinky. Vyrába sa rovnakou metódou ako Champagne (ale takto sa označujú iba vína pochádzajúce z rovnomennej oblasti). Je to už sofistikovanejšie víno, ktoré síce pripomína Champagne, no zaplatíte za neho menej peňazí. Je u nás aj menej rozšírené, takže máte šancu zabodovať niečim novým. A pridajte aj pár múdrych viet, napríklad o tom, že Cava sa môže produkovať len v 159 obciach. Z nich väčšina leží v Katalánsku. A mimochodom, dorábajú ho už viac ako 150 rokov.

Champagne: Ikonická klasika, ktorá je dôkazom, že chcete investovať do rande a jeho atmosféry. Bezpochyby je najdrahšou zo spomínaných troch možností. Je symbolom luxusu, ale zároveň aj originálnym zážitkom. Víno pochádza zo severovýchodu Francúzska, kde sa vinič pestuje iba na starostlivo vybraných 33 ha viníc. Jeho základ tvoria dve modré odrody, Rulandské modré a Pinot Meunier a jedna biela, Chardonnay. Ak chcete umocniť dojem z rande, okrem šampanského servírujte aj kaviár alebo ustrice.
Samozrejme, vybrať si môžete aj šumivé vína od niektorého z lokálnych producentov. Dajte si ale záležať na výbere. Mnohí skutočne dorábajú výborné sekty, odporučiť by som mohol napríklad Fedora Malíka z Modry, ktorý ich produkuje klasickou metódou ako v Champagne.
Ľahké biele víno urobí atmosféru
Biele víno preferujú ženy pre jeho sviežosť a jemnosť. Mužom naopak lahodí jeho ostrosť. Takmer by sa dalo povedať, že niet ním čo pokaziť. Tak skúsme pár tipov:
Muškáty a iné voňavé vína: Berte túto kategóriu s istou nadsázkou a zjednodušením. Volám tak vína, ktoré voňajú po ovocí a kvetinách a práve ich silná arómy je pre mnohých silným magnetom. Patria sem logicky muškátové odrody, ako napr. Muškát moravský, Muškát Ottonel alebo Muškát žltý. Neprekvapivo ich spájajú muškátové, často aj medové tóny. V vôni i chuti objavíte aj citrusy. Hodia sa ako k dezertom, tak aj k syrom, najmä plesnivým. Dobrou voľbou z tejto kategórie je aj Irsai oliver alebo Tramín červený.
Ak nepoznám preferencie protistrany, volil by som ale skôr suché víno. Silná aromatickosť vie byť totiž ako výhodou, tak nevýhodou. Ak niekomu vadí, tak v kombinácii s vyšším cukrom to už môže byť priveľa.
Rizlingy: Sú to vína elegantné, komplexné, ktoré ponúkajú širokú škálu chutí. Ale aj v tomto výbere sú ako plusy, tak mínusy. Skúsme najprv tie benefity. Rizlingy majú vyššie kyselinky, preto pôsobia zvyčajne ľahko a osviežujúco. Majú výrazné vône a ovocné chute, ktoré môžu dodať rande značný šarm. Neposledným benefitom je, že viete zohnať slušné rizlingy vo veľmi dobrých a prijateľných cenách.
A teraz nevýhody. Vyššie kyselinky môžu byť pre niekoho, kto na ne nie je navyknutý, nepríjemné. Rizlingy mnohí nepovažujú za práve romantické víno. Má skôr imidž „gastronomického vína“. Ale ak plánujete večeru alebo pohostenie, nemusia byť zlou voľbou. Ja osobne, hoc fanúšik rizlingov, by som túto voľbu pri prvom rande neriskoval.
Jemné vína: Ak chcete siahnuť na prvom rande po bielom víne, uprednostnil by som napríklad Rulandské biele (Pinot Blanc), ktoré má v chuti krásne ovocné tóny. Objavíte v ňom marhule, jablká či hrušky. Hodí sa skvelo k jemným syrom. Ďalšou alternatívou je svieže a ľahké Chardonnay. V žiadnom prípade ale nesiahajte po barikovaných vínach, ktoré už ten benefit ľahkosti strácajú. Dobrou voľbou môže byť aj suchá Pálava. Tie s vyšším cukrom už ale vedia byť priveľmi aromatické, i keď závisí od každého chuti.
A čo takto čevené?
Červené víno mi príde na prvom rande ako najriskantnejšia voľba, ak nepoznáte chute partnerky či partnera. Na jednej strane síce pôsobí zmyselne a vy môže „zabodovať“ dobrým vkusom a znalosťami o víne; na druhej strane výberom ťažkého vína môžete aj mnohé pokaziť.
Ak siahate po červenom, volil by som napríklad Merlot, ktorý dnes patrí k módnym odrodám. Prípadne skúste Rulandské modré (Pinot Noir). Naopak nešiel by som do ťažších a tanínovo bohatých vín, ako je napr. Cabernet Sauvignon. A rovnako platí, že barikové víno si radšej nechajte v archíve, alebo na chvíle, keď budete vedieť, že ho ocení aj protistrana.
Červené víno má ale niekoľko benefitov. Hodí sa ku kvalitnej čokoláde. A o nej sa už dlhé roky vie, že je to skvelé afrodiziakum. Ak prídete domov po dlhej zimnej prechádzke, červené vás krásne zahreje. Len nezabúdajte, že potrebuje po otvorení fľaše dýchať. Na rozdiel od bieleho by ste ho mali dekantovať, teda dopriať mu kontakt so vzduchom napríklad v karafe, aby vynikli jeho vlastnosti.
Ružová romantika v pohári
Ak sa neviete rozhodnúť, aké víno na prvé rande, ružové mi príde ako skvelý kompromis. Je univerzálne, elegantné, no svieže zároveň. Ružové vína vo všeobecnosti majú jemnú ovocnú, až smotanovú chuť. Často sú príjemne jahodové.
Sú skvelou voľbou, ak neviete, čo budete jesť. Hodia sa ako k syrom, tak k talianskej kuchyni, dezertom i šalátom. Dajte si však pozor na výber, na trhu je množstvo nekvalitných ružových vín, ktoré môžu rande naopak pokaziť. Radšej si dajte záležať a investujte do kvalitnejšieho vína.
Pozor však, kým ženy ružové vína milujú, muži k nim majú často (nezmyselne) rezervovaný vzťah. V každom prípade, ružové je podľa mňa ideálnou voľbou na krásne prvé teplé jarné dni a skoré leto. Ak plánujete rande na terase pri západe slnka, dobre vychladené ružové víno ho ideálne doplní.
Etiketa, alebo ako sa správať
Ak plánujeme rande s pohárikom vína, mali by sme dodržavať niekoľko základných pravidiel:
- Ak to situácia umožňuje, dajme partnerke/partnerovi na výber.
- Ak víno odmietne, alebo si dá len pohárik, rešpektujme to a nikoho nenúťme piť.
- Víno je na vychutnanie a na podporenie atmosféry schôdzky. Rande nie je súťaž v pití.
- Zážitok vieme umocniť tlmenou hudbou alebo sviečkami. Víno samotnú atmosféru netvorí, len jej napomáha.
- Niekedy je menej viac, pite s rozumom!
Dúfam, že vám tieto rady pomohli a prajem vydarené rande. Nielen jedno, ale aj tie ďalšie 😉